Що чекає на власників нерухомого майна в 2013 році?
З 1 січня 2013 р. оформити купівлю будинку чи квартири можна буде прямо у нотаріуса всього за пару годин. При цьому в БТІ не потрібно буде ходити ні до, ні після угоди, якщо того не захоче сам покупець. Про інші нововведення, пов'язані з купівлею-продажем нерухомості, про це розповіли в Укрдержреєстрі, який з наступного року стане єдиним органом, що відповідає за тотальну реєстрацію в Україні - від політичних партій та ЗМІ до земельних ділянок і квартир. Роль БТІ зводиться до мінімуму
Відпадає необхідність звертатися до БТІ для отримання техпаспорта як до укладення угоди купівлі-продажу нерухомості, так і після. З 1 січня втрачають чинність деякі нормативні акти, які вимагали продавця надавати при угоді "свіжий" техпаспорт, який БТІ виготовляв протягом 30 робочих днів. Тепер оновлювати техпаспорт потрібно буде тільки за бажанням сторін (фактично - покупця, якщо той незадоволений документом або знайшов відмінності між тим, що в ньому написано і тим, як виглядає квартира) або в разі, якщо на об'єкт нерухомості були проведені перепланування. Після укладення угоди покупцеві також не доведеться бігти в БТІ, щоб перереєструвати техпаспорт на себе.
Всю операцію можна провести у нотаріуса за кілька годин
Виходячи з вищесказаного, нотаріус залишиться єдиною обов'язкової інстанцією, яку потрібно буде пройти при покупці нерухомості. У нього буде комп'ютер з доступом до Єдиного реєстру нерухомого майна і його обтяжень, тому він зможе перевірити об'єкт до продажу, так і оновити інформацію в реєстрі після завершення угоди.
Вводиться Єдиний Державний реєстр речових прав на нерухоме майно
Інформація з усіх нині існуючих декількох реєстрів з 1 січня буде поступово переноситися до Єдиного реєстру. У ньому будуть зібрані дані про власників, про права власності інших речових прав, про обтяження, про іпотеку, про податковій заставі, про накладення арешту, а також вся аналогічна інформація про земельні ділянки. При цьому спеціально проводити перереєстрацію власникам нерухомості не потрібно буде така необхідність виникне лише в окремих випадках, наприклад, при продажу об'єкту.
Укрдержреєстр і фізичні особи
Зазвичай Укрдержреєстр (Державна реєстраційна служба України - спеціально створений нещодавно держорган) не буде брати участь в операціях купівлі-продажу нерухомості. Але якщо право власності на об'єкт ще не зареєстровано (наприклад, це квартира в новобудові або давно побудований приватний будинок, який раніше не був офіційно введений в експлуатацію), тоді його власнику необхідно буде відвідати одне з 583-х місцевих (районних) представництв Укрдержреєстру. Розмір держмита за реєстрацію складе 119 грн. Плата за витримку з Держреєстру імовірно складе 51 грн.
Терміни реєстрації
Реєстрація права власності та інших речових прав на нерухомість в Укрдержреєстрі буде проводитися протягом 14 робочих днів. З 2014 р. планується скоротити термін до 5 робочих днів (крім багатоквартирних будинків або інших великих об'єктів).
Така ж реєстрація, якщо є обтяження прав на нерухомість, займе 10 робочих днів.
Реєстрація самого обтяження (наприклад, іпотеки) займає 1 робочий день.
Відповідні відмови будуть видаватися в ті ж терміни.
Інформація з держреєстру
Витримка - надається власнику нерухомості або його уповноваженій особі.
Інформаційна довідка - видається на підставі письмового запиту органам державної влади (суду, прокуратури, органів місцевого самоврядування, МВС, СБУ, ДПСУ і т.д.).
Виписка - її може отримати власник або правовласник. Документ містить інформацію про осіб, які отримали відомості про права та обтяження, пов'язаних з об'єктом нерухомості.
Таким чином, в будь-якому із зазначених документів буде міститися інформація про об'єкт нерухомості, але не інформація про її власника
Земельні ділянки
Процедура реєстрації земельних ділянок практично не зміниться. Вся різниця буде полягати в тому, що проводити реєстрацію права власності на ділянку (останній етап при оформленні операції) буде не Держагентство з земельних ресурсів, а Укргосреестр. Втім, всім бажаючим залишили альтернативу - для реєстрації права на землю можна буде далі звертатися і в місцеві відділення Держагентства з земельних ресурсів (у результаті той сам відправить потрібні документи в Укргосреестр як кінцеву інстанцію реєстрації). При цьому термін реєстрації в обох випадках однаковий – 14 робочих днів.
Задавайте Ваші запитання, намагатимусь дати на них повну і змістовну відповідь!!!